Ocalić od zapomnienia tragedie II Wojny Światowej
Wrzesień to miesiąc pamięci o tragicznych wydarzeniach i ofiarach II wojny światowej. Pocieszający jest fakt, że z upływem czasu rośnie zainteresowanie społeczności lokalnej zarówno miejscami pamięci jak ofiarami wojny. W 77 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej hołd obrońcom Ojczyzny złożył burmistrz Waldemar Paluch składając w dniu 1 września 2016 r. wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Walki
i Męczeństwa przy ul. Słowackiego. Pomnik ten upamiętnia obrońców Ojczyzny, którzy oddali życie na ziemi jarosławskiej.
O wydarzeniach z tamtych lat pamiętali także włodarze gminy Tryńcza, którzy już po raz kolejny zorganizowali rekonstrukcję historyczną nawiązującą do krwawej walki z wojskami Niemieckimi
o most na Wisłoku w dniu 10 września 1939 r., w której zginęło wielu żołnierzy wśród nich rotmistrz Tytus Dunin i podchorąży Konstanty Ostrowski. Śmierć tych żołnierzy upamiętnia obelisk z tablicą epitafijną pod którą delegacja z Urzędu Gminy, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, harcerze, a także potomkowie Dunina złożyli wiązanki kwiatów.
Głównymi bohaterami rekonstrukcji byli: grupa Rekonstrukcji historycznej 24 Dywizji Piechoty garnizonu Jarosław, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X Dywizja Okręgu Przemyśl, oraz grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Piechoty Legionów Zamość. Mimo, że była to namiastka prawdziwej walki, zgromadziła tłumy widzów, w tym liczną grupę stanowiły dzieci i młodzież dla której była to najlepsza lekcja historii.
W dniu 11 września br. w Pawłosiowie odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające śmierć polskich lotników w walce powietrznej nad Pawłosiowem. Uroczystości rozpoczęto Mszą św.
w intencji żołnierzy września, w kościele parafialnym p.w. św. Piotra
i Pawła której przewodniczył kapelan garnizonu Jarosław ks. ppor. Grzegorz Lach, a homilię wygłosił proboszcz ks. dziekan Jan Jagustyn. Druga cześć uroczystości odbyła się na cmentarzu w Maleniskach, przy mogile lotników por. Edmunda Mrozowskiego i kpr. Edmunda Kobylińskiego. Po krótkim wystąpieniu wójta gminy Pawłosiów, który nawiązując do wydarzeń na Ukrainie podkreślił jak ważna jest pamięć
o wydarzeniach II wojny światowej.
Szczególnie ważnym momentem było wystąpienie ucznia
z pawłosiowskiego gimnazjum, który przedstawił w sposób szczegółowy losy załogi polskiego samolotu bombowego PZL – 37 „ŁOŚ”, która 11 września 1939 r. wracając do bazy po wykonaniu zadania została zaatakowana przez niemieckie myśliwce i po stoczeniu bitwy powietrznej polski samolot został zestrzelony. Dwóch pilotów z czteroosobowej załogi poniosło śmierć, a dwóch ciężko rannych, dzięki ofiarności mieszkańców Pawłosiowa przeżyło i powróciło do swoich rodzin. Hołd poległym lotnikom oddała Kompania Honorowa Garnizonu Jarosław Apelem Poległych i salwą honorową.
Uroczystość zgromadziła poczty sztandarowe wszystkich szkół
i OSP z terenu gminy, przedstawicieli władz lokalnych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, oraz mieszkańców nie tylko Pawłosiowa .
Przedstawiciele Fundacji wspierają wszelkie uroczystości upamiętniające walkę i męczeństwo narodu polskiego oraz uczestniczą w tych uroczystościach.
Bardzo ważnym wydarzeniem jest inicjatywa Dyrekcji Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących o nakręceniu filmu upamiętniającego pierwszych więźniów wywiezionych do Auschwitz, którymi byli uczniowie „Budowlanki” aresztowani przez gestapo w maju 1940 r.
Popierając inicjatywę jesteśmy wdzięczni pomysłodawcom i twórcom filmu.